Copyright 2015 Tomasz Wyrwas. All rights reserved

Sesja rycerska

Opublikowano: niedziela, 15, październik 2017

Tak przy okazji Turnieju METR szybka sesja.

Czytaj więcej: Sesja rycerska

Muzeum Poczty Polskiej

Opublikowano: sobota, 15, kwiecień 2017

Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

Czytaj więcej: Muzeum Poczty Polskiej

Muzeum II Wojny Światowej

Opublikowano: piątek, 14, kwiecień 2017

Sercem Gdańskiego Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Czytaj więcej: Muzeum II Wojny Światowej

Niedziela Palmowa

Opublikowano: wtorek, 11, kwiecień 2017

Niedziela Palmowa w Łysych, czyli dzień na Kurpiach. Podczas Niedzieli Palmowej rozstrzygany jest konkurs na najpiękniejszą palmę. Do tegorocznej, 48 już edycji, zostały zgłoszone 122 palmy.

Czytaj więcej: Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa (2)

Opublikowano: wtorek, 11, kwiecień 2017

Druga część fotorelacji z Niedzieli Palmowej w Łysych.

Czytaj więcej: Niedziela Palmowa (2)

Wesele Kurpiowskie

Opublikowano: środa, 22, czerwiec 2016

Po raz dwudziesty drugi w Kadzidle odbyło się Wesele Kurpiowskie. W tym roku zabrakło prawdziwych nowożeńców, ale znakomicie swoje role odegrali członkowie zespołu Kurpianka.

Czytaj więcej: Wesele Kurpiowskie

Remuh - Synagoga i kirkut

Opublikowano: sobota, 02, kwiecień 2016

Synagoga Remuh jest obecnie jedną z dwóch czynnych synagog w mieście i jedyną w której regularnie odbywają się nabożeństwa. Synagoga jest drugim najstarszym żydowskim domem modlitwy w Krakowie, poprzez co pierwotnie zwana była Nową. Jej obecna nazwa wywodzi się od hebrajskiego akronimu ReMU, רמ״א, Rabi – Mosze, którym w stosunku do Mojżesza Isserlesa posługiwali się członkowie gminy żydowskiej. Synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem tworzą unikatowy i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku.

Czytaj więcej: Remuh - Synagoga i kirkut

Kirkut w Krakowie

Opublikowano: sobota, 02, kwiecień 2016
Kirkut w Krakowie

Nowy cmentarz żydowski został założony w 1800 roku na gruncie kupionym przez gminę żydowską od augustianów. Podczas II wojny światowej cmentarz był zamknięty, a najcenniejsze pomniki zostały sprzedane przez Niemców kamieniarzom. Po zakończeniu wojny inż. Stending odnalazł w Płaszowie wiele nagrobków i znów umieścił je na cmentarzu. W 1957 roku przeprowadzono uporządkowanie terenu ze środków Joint Distribution Committee. 24 marca 1999 cmentarz oraz dom przedpogrzebowy z 1903 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Czytaj więcej: Kirkut w Krakowie

Phoca - GAE